1. Какво представлява
Кверцетинът е естествен пигмент, присъстващ в плодове, зеленчуци, зърнени храни и др. Той може да има ползи за здравето, включително намаляване на възпалението и намаляване на риска от развитие на определени заболявания. Представлява един от най-разпространените антиоксиданти в диетата. Неговите антиоксидантни свойства могат да помогнат за намаляване на възпалението, симптоми на алергия, кръвното налягане и др. Кверцетинът е пигмент, който принадлежи флавоноидите, група растителни съединения. Те присъстват в зеленчуците, плодовете, зърнените култури, чая и във виното. Те са свързани с някои ползи за здравето, включително намалени рискове от сърдечни заболявания, рак и дегенеративни мозъчни заболявания.
Благоприятните ефекти на флавоноидите идват от способността им да функционират като антиоксиданти в тялото ви. Антиоксидантите са съединения, които се свързват и неутрализират свободните радикали в тялото. Свободните радикали са нестабилни молекули, които могат да причинят увреждане на клетките, когато нивата им станат твърде високи. Увреждането, причинено от свободните радикали, е свързано с множество хронични състояния, включително рак, сърдечни заболявания и диабет.
Кверцетинът е най-разпространеният флавоноид в диетата на повечето хора. Смята се, че средният човек консумира 10-100 мг от него дневно от различни храни. Храните, които обикновено го съдържат, включват лук, ябълки, грозде, горски плодове, броколи, цитрусови плодове, череши, зелен чай, кафе, червено вино и каперси. Предлага се и като хранителна добавка под формата на прах и капсула.
Хората приемат тази добавка по няколко причини, включително за засилване на имунитета, борба с възпалението, борба с алергиите, и др.
2. Ползи
Изследванията свързват антиоксидантните свойства на кверцетина с различни потенциални ползи за здравето. Ето някои от основните му научнообосновани предимства:
- Може да намали възпалението – свободните радикали могат да направят повече от това просто да увредят вашите клетки. Високите им нива могат да помогнат за активиране на гените които повишават вероятността за по-високи нива на възпаление. По този начин високите нива на свободни радикали могат да доведат до повишен възпалителен отговор от човекотк тяло. Докато малко възпаление е необходимо, за да помогне на тялото ви да се излекува и да се бори с инфекциите, постоянното възпаление е свързано със здравословни проблеми, включително някои видове рак, както и сърдечни и бъбречни заболявания. Проучванията показват, че този антиоксидант може да помогне за намаляване на възпалението. В проучвания в епруветка, кверцетинът намалява маркерите на възпаление в човешките клетки, включително молекулите фактор на туморна некроза алфа (TNFα) и интерлевкин-6 (IL-6). 8-седмично проучване при 50 жени с ревматоиден артрит наблюдава, че участниците, които са приемали 500 мг кверцетин, са имали значително намалена ранна сутрешна скованост, сутрешна болка и болка след активност. Те също са имали намалени маркери на възпаление, като TNFα, в сравнение с тези, които са получавали плацебо. Въпреки че тези открития са обещаващи, са необходими повече изследвания върху хора, за да се разберат потенциалните противовъзпалителни свойства на съединението.
- Може да облекчи симптомите на алергия – потенциалните противовъзпалителни свойства на антиоксиданта могат да осигурят облекчаване на симптомите на алергия. Проучвания в епруветка и животни установили, че може да блокира ензимите, участващи във възпалението, и да потиска химикалите, стимулиращи възпалението, като хистамин. Проучване показва, че приемането на добавки със съединенето потиска свързаните с фъстъци анафилактични реакции при мишки. Не е ясно дали съединението има същия ефект върху алергиите при хората и затова са необходими повече изследвания, за да се установи колко е ефективен;
- Може да има противоракови ефекти – тъй като има антиоксидантни свойства, той може да има свойства за борба с рака. При преглед на проучвания в епруветка и върху животни е установено, че кверцетинът потиска клетъчния растеж и предизвиква клетъчна смърт в раковите клетки на простатата. Въпреки че тези открития са обещаващи, са необходими изследвания върху хора, преди този аксиодидант да може да бъде препоръчан като алтернативно лечение на рак;
- Може да намали риска от хронични мозъчни заболявания – изследванията сочат, че антиоксидантните свойства на съединението могат да помогнат за предпазване от дегенеративни мозъчни заболявания, като болестта на Алцхаймер и деменция. В едно проучване, мишки с болестта на Алцхаймер са получавали инжекции с кверцетин на всеки 2 дни в продължение на 3 месеца. До края на изследването инжекциите обърнахли няколко маркера на Алцхаймер и мишките се представили много по-добре при тестовете за учене. В друго проучване, богата на антиоксиданта диета намалява маркерите на болестта на Алцхаймер и подобрява мозъчната функция при мишки в ранния среден стадий на заболяването. Диетата обаче има малък или никакъв ефект върху животни със средно-късен стадий на Алцхаймер. Кафето е популярна напитка, която се свързва с по-нисък риск от болестта на Алцхаймер. Всъщност изследванията показват, че кверцетинът, а не кофеинът, е основното съединение в кафето, което е отговорно за неговите потенциални защитни ефекти срещу това заболяване.
- Може да намали кръвното налягане – високото кръвно налягане засяга 1 от 3 възрастни американци. Това повишава риска от сърдечни заболявания. Изследванията показват, че съединението може да помогне за намаляване на нивата на кръвното налягане. При проучвания в епруветка, съединението изглежда има релаксиращ ефект върху кръвоносните съдове. При преглед на 9 проучвания върху хора при 580 души установи, че приемането на повече от 500 мг от антиоксиданта под формата на добавка дневно намалява систоличното и диастоличното кръвно налягане със средно 5,8 мм Hg и 2,6 мм Hg, съответно.
3. Как да си го набавим
Добрите хранителни източници на този антиоксидант включват каперси, жълти и зелени чушки, червен и бял лук, шалот, варени аспержи,череши, домати, червени ябълки, червено грозде, броколи, зеле, червена листна салата, горски плодове, зелен и черен чай. Имайте предвид, че количеството на кверцетин в храните може да зависи от условията, при които е отгледана храната. Например, в проучване на органичните домати изглежда имат до 79% повече от съединението спрямо конвенционално отглежданите. Въпреки това, други проучвания сочат разлики между съдържанието в различните видове домати, независимо от метода на отглеждане.
Разбира се, може да си набавите антиоксиданта и под формата на добавки. Можете да закупите кверцетин като хранителна добавка онлайн и от магазините за здравословни храни. Предлага се в няколко форми, включително капсули и прахове.
Типичните дози варират от 500–1000 мг на ден. Сам по себе си той има ниска бионаличност, което означава, че тялото ви го абсорбира слабо. Ето защо добавките могат да включват други съединения, като витамин С или храносмилателни ензими като бромелаин, тъй като те могат да увеличат усвояването. Освен това някои изследвания сочат, че кверцетинът има синергичен ефект, когато се комбинира с други флавоноидни добавки, като ресвератрол, генистеин и катехини.
Тази статия е написана в сътрудничество с Pompai.com, водещият сайт за висококачествени хранителни добавки на достъпни цени.